Kamperem na urlop – jak wiele to kosztuje dużo pieniędzy?

Całkowita niezależność związana z podróżami kamperem nie trzeba do najtańszych radości. Koszty wakacyjnego wyjazdu mogą z łatwością dorównać tym poniesionym w przypadku wycieczki wykupionej w biurze. Zwolennicy caravaningu zgodnie twierdzą natomiast, że żaden ze sposobności przemieszczania się nie dorównuje pod kątem swobody podróżom w mieszkania na kółkach. Z jakimi wydatkami muszą liczyć się osoby zaczynające swoją kamperową przygodę?

Wynajem kampera

Koszty wynajmu kampera nie dotyczą oczywiście tych miłośników caravaningu, którzy zdecydują się na zakup nowego lub używanego pojazdu. Pełen komfort jazdy własnym pojazdem to przeważnie wydatek rzędu 20-50 tysięcy w wypadku wykorzystywanych modeli i od 200 tysięcy przy zakupie nowego kampera. Pozostałym fanom swobodnego podróżowania pozostaje skorzystanie z oferty wypożyczalni samochodów kempingowych. Ceny wynajmu zmieniają się w współzależności od sezonu. Na przykład, za wypożyczenie kampera Pilote Foxy Van 630J zapłacimy od 340 złotych za dobę w niskim sezonie do 490 zł w wysokim sezonie. Dobowy koszt wynajmu luksusowego modelu Pilote G740GJ Emotion kształtuje się na poziomie od 500 zł do 850 PLN. Właściciele wypożyczalni samochodów kempingowych są zgodni – zainteresowanie caravaningiem jest coraz większe, dlatego na rezerwację kampera powinno się zdecydować się dla bezpieczeństwa minimum miesiąc przed planowaną podróżą. Wyprzedzenie to jest priorytetowo ważne w przypadku wysokiego sezonu, który trwa od maja do końca września.

Opłaty drogowe

Bez względu na to czy podróżujemy własnym czy wynajętym kamperem, zobowiązani jesteśmy do uiszczania opłat drogowych, którymi objęte są pojazdy o wadze do 3,5 t. W wielu państwach Europy poruszanie się po wybranych drogach samochodem kempingowym wymaga wykupienia takiej samej winiety jak w przypadku samochodów osobowych i przyklejenia jej po wewnętrznej stronie szyby pojazdu. Osoby podróżujące na Słowację muszą liczyć się z wydatkiem 10 euro za winietę 14-dniową. 10-dniowa winieta w Austrii wymaga dużego nakładu pieniężnego 8,30 euro, a w Czechach – 310 koron. Ciekawy system opłat czeka na podróżujących po Norwegii – wymaga on bowiem zarejestrowania poprzez kierowcę karty kredytowej w systemie www.autopass.no, która obciążana jest podczas przejazdu przez płatną trasę. W części krajów europejskich przejazdy są bezpłatne lub opłacane przed wjazdem na wybrany etap drogi. Warto być świadomym, że niektóre państwa pobierają także opłaty za przejazdy mostami i tunelami. Przed wyjazdem w każdą zagraniczną podróż, właściciele kamperów albo osoby je wypożyczające, zawarte są do zapoznania się z przepisami ruchu drogowego w Europie.

Koszty paliwa

Średnie spalanie kamperów, przy założeniu ekonomicznej jazdy, to około 8-11 litrów na 100 kilometrów. W sytuacji zagranicznych wakacji – we Włoszech, Hiszpanii czy Chorwacji, musimy zatem liczyć się z wydatkami na paliwo sięgającym mniej więcej 2500-3500 złotych w dwie strony. Zużycie paliwa zależy z pewnością od długości zaplanowanej trasy. Jednakże nie tylko – szybka jazda kamperem zwiększa zużycia paliwa, co ma możliwość być efektywnym argumentem dla kierowców, którym ciężko jest zdjąć nogę z gazu.

Ceny kempingów

Koszty pobytu na kempingach w krajach europejskich są zróżnicowane. Przeważnie jednakże kształtują się one na poziomie od 15 do dosłownie 50 euro za noc za stanowisko, prąd , a ponadto 2 chłopcy i dziewczęta dorosłe. Na cenę wpływ posiadają przede wszystkim umieszczenie obiektu – najdroższe są kempingi nad morzem, norma – wyrażony w liczbie gwiazdek, liczba ludzi , a ponadto chęć podłączenia do prądu.

Koszty serwisu

W wypadku kamperów z wypożyczalni, do ceny ich wynajmu doliczana jest zazwyczaj opłata serwisowa. Pokrywa ona koszty takie jak mycie kampera, opróżnienie pojemników z zanieczyszczoną wodą, uzupełnienie pojemników z czystą wodą, specjalny papier toaletowy oraz płyn do chemicznej toalety. Niektóre jednakże firmy wliczają tę kwotę już w cenie wynajmu – warto zatem wcześniej upewnić się, jakie dodatkowe koszty nas czekają.

Stawki ubezpieczenia

Właściciele kamperów zobowiązani są do wykupienia ubezpieczenia OC i AC. W wypadku kamperów z wypożyczalni, ubezpieczenie OC opłacane jest częściej poprzez jej właściciela. Przed wyjazdem na wymarzone wakacje powinno się jednak sprawdzić, czy informacje ubezpieczenie obowiązuje w państwie, do którego planujemy się udać. Ewentualnie, możemy też zdecydować się na rozszerzenie ubezpieczenia o dodatkową polisę, w tym o AC, NWW czy zdrowotne ubezpieczenie podróżne.
KOMENTARZE:
Basia
Taki wynajem kampera to dopiero musi być przygoda. Koszty kosztami, przy każdej wycieczce są kolosalne, niemniej jednak w końcu wakacje są raz w roku. Przenigdy nie byłam na takich wczasach, bo ciężko byłoby mi odkryć kogoś chętnego, jeszcze z odpowiednimi prawo jazdy. Sama także takich nie posiadam. Podobno w Ameryce jest taka tradycja, że raz w życiu cała rodzinka wybiera się  w taką interesującą podróż. Tam pewnie także wypożyczalnia camperów ma multum chętnych wycieczkowiczów, w Polsce to dopiero zaczynamy o tym słyszeć.
Karolina
W sumie to prawda. Dość młody to sposób na spędzanie urlopu. Wynajem camperów i cała wycieczka to dosłownie był jedynie na amerykańskich filmach komediowych. Z tego co pamiętam w każdym momencie jest to podróż do Wielkiego Kanionu, bo podobno każdy Amerykanin musi to zobaczyć na swoje oczy. Mi w zupełności wystarczyłaby podróż po mojej Polsce. Nawet ostatnimi czasy czytałam, że wynajem kamperów Warszawa to już żaden problem, coraz więcej osób zajmuje się takim biznesem. Utrudnieniem w dużej liczbie przypadków jest brak środków na taką przygodę, bądź wolnego czasu.
Bruno
A kobiety to w każdej sytuacji muszą gadać o pieniądzach związanych z przyjemnościami. Całe 356 dni w roku mógłbym głodować, aby posiadać na wynajem campera i ruszyć gdzie mnie droga poniesie. Kiedyś niewątpliwie to zrobię. Myślę, że najbardziej istotne w takiej całej eskapadzie jest towarzystwo. Wypożyczalnia kamperów z całą pewnością ma ofertę dla każdego, kto chętny jest na taka wyprawę. Artykuł również dość niemało podpowiada, na co trzeba się przygotować, chociaż na drodze to przenigdy nic nie wiadomo. Najlepiej to zorganizować grupkę przyjaciół, ogarnąć wynajem kamperów dwóch, nawet trzech i ruszyć ekipą na wczasy, miejsce docelowe – nieznane.

Dodaj komentarz