Notariusz i akty notarialne, gdzie jak również z kim?

Wydawałoby się, że zawarcie aktu notarialnego to zwykła formalność, która powinna pójść śpiesznie i gładko. Praktycznie okazuje się, że warto przeznaczyć nieco czasu na odpowiednie przygotowanie się do zawarcia umowy notarialnej ażeby nie trafić na nieprzewidziane trudności czy też pomyłki pisarskie.

Notariusz bydgoszcz – O ile już chcesz zostać inwestorem w nieruchomości to najczęściej będziesz spotykał się z notariuszem – przynajmniej tego Ci życzę ? Przy prowadzeniu działalności deweloperskiej okazało się, że w pewnym momencie rozwoju firmy nie byłem w stanie znaleźć czasu, który był potrzebny na uczestnictwo we wszystkich wymaganych aktach notarialnych. I tak już przy kilkudziesięciu nieruchomościach, które miałem sprzedać rocznie planowany czas na akty notarialne wyglądał mniej więcej tak:

umowa deweloperska – 1,5 godziny czytania + około 1 godziny na dojazd. A przy tym wszelkie umowy zawierane były z reguły w różnych terminach co wymagało odpowiedniego ustawiania dnia by nie okazało się, że jakieś spotkanie czy też wydarzenie się przedłużyło a ja mógłbym spóźnić się na akt notarialny. umowa przyrzeczona – 1 godzina czytania. Tutaj udawało się umówić klientów ,hurtem” – czyli np. kontrahenta z tego samego osiedla podpisywali umowy po kolei poczynając od na przykład. poniedziałku ? , więc można dodać tylko około 15 minut średnio na dojazd i przerwy. Zauważ, że udział w samych umowach deweloperskich przy przykładowo. 25-ciu jednostkach sprzedażowych to ponad 62 godziny rozrzucone w różnych okresach czasu, a udział w umowach przyrzeczonych to niemal 29 godzin – co daje przy 8-godzinnej dniówce – ponad 4 dni siedzenia w kancelarii notarialnej (!) – i to przy założeniu, że wszyscy klienci mogliby stanąć do aktu w zaproponowanych przeze mnie godzinach.

Reasumując: około 2 tygodni roboczych musiałbym spędzić w kancelarii podpisując umowy. Nie liczę tutaj aktów notarialnych dotyczących pozyskiwania nowych gruntów inwestycyjnych. A co z prowadzeniem korporacji i z zarządzaniem realizacją inwestycji? Wszakże to są w chwili obecnej rzeczy na które muszę posiadać najwięcej czasu.

Rozstrzygnięciem dla mnie okazało się powołanie upoważnionego pracownika, który zawierał umowy o treści z góry ustalonej. Ewentualne wymagane drobne zmiany odbywały się na bazie telefonicznej konsultacji notariusza ze mną. Całkiem możliwe, że takie rozwiązanie będzie też odpowiednie dla Ciebie? Wszystko uzależniony jest od skali działalności, no i niewątpliwie od… Twojego nastawienia. Niektórzy nie są w stanie scedować na nikogo innego takich czynności w obawie przed brakiem 100% kontroli nad treścią zawieranych aktów notarialnych. Jak jest w Twoim przypadku? Myślę, że warto abyś na spokojnie to rozważył kancelaria notarialna bydgoszcz.

O ile już interesuje Cię temat działalności deweloperskiej to przeczytaj koniecznie mój inny wpis: Jak zostać deweloperem i zarabiać na budowie mieszkań a też Jak prowadzić inwestycje deweloperskie

Niemniej jednak od czego zacząć i co zrobić żeby dobrze wybrać kancelarię? Jak podpisywać akt notarialny Oraz na co zwrócić uwagę we współpracy z notariuszem? Poniżej kilka zasad, które mogą ułatwić Wszyscy zorientowanie się w tym problemach.

W trakcie sporządzania umów w formie aktu notarialnego mogą pojawić się w nich niedociągnięcia. Różny może być ich kaliber – każdy z nich może jednak spowodować u nas niepotrzebny stres. Może zdarzyć się literówka w nazwisku, która uniemożliwi dokonanie wpisu w księdze wieczystej, niemniej jednak może zdarzyć się też: złe zapisanie kwoty do zapłaty, numeru konta czy również błędne zsumowanie udziałów w gruncie, i tym podobne.

Konsekwencje błędów w akcie notarialnym mogą być bardzo kłopotliwe, nieproste do naprawienia , a ponadto prócz tego… bardzo kosztowne. Wyobraź sobie, że jesteś deweloperem i sprzedając lokalu zapomniałeś o wpisaniu służebności regulujących dostęp do miejsc parkingowych czy do drogi, która miała być w zamierzeniu wspólnie użytkowana. Wyprostowanie takich sytuacji nie zawsze jest zwykłą formalnością – niezależnie od tego kto nie dopilnował swoich obowiązków: notariusz czy inwestor. Warto zatem przyłożyć się do dobrego zaplanowania aktu notarialnego by zminimalizować ryzyko powstania błędów.

Masz intencja nabyć lokal mieszkalny na rynku pierwotnym? Przeczytaj mój wpis Czy zakup mieszkania mieszkalnego od dewelopera jest ryzykowny i zobacz na co warto zwrócić uwagę przy takiej transakcji.

Jak wyselekcjonować właściwego notariusza? Zacznijmy od początku. Warto zastanowić się, czy to takie ważne, ażeby mieć ,własną” kancelarię notarialną?

Po kilkunastu latach inwestowania i setkach zawartych aktów notarialnych jestem przekonany, że warto. Optymalnie jest posiadać dosłownie kilka zaprzyjaźnionych kancelarii. Oto dlaczego:

Po pierwsze będziesz miał większe sposobów ażeby ustalić dogodny termin aktu notarialnego. Jeżeli w jednej kancelarii będzie tłok, to może się okazać, że w tym samym czasie w innej są wolne terminy.

Po drugie niektórzy notariusze mają większe niż inni ich koledzy doświadczenie w pewnych aspektach działalności – np. u jednego notariusza nie gorzej będzie zawrzeć umowę firmie a u innego podpisywać przykładowo. umowy deweloperskie.

Notariusz jako osoba godna zaufania Warto zwrócić uwagę na to, abyś mógł w łatwy metodę porozumieć się z wybranym rejentem. Notariusz powinien być także osobą zwłaszcza godną zaufania – zarówno dla Ciebie, jak i dla drugiej strony transakcji. Jedynie w atmosferze wzajemnego zaufania możliwe jest dobre przeprowadzenie transakcji, zwłaszcza tych bardziej skomplikowanych.

Elastyczność w zakresie ustalania terminów Warto wybrać takiego notariusza, który będzie gotowy by zrobić dla Ciebie akt notarialny też w niestandardowych godzinach. Ma możliwość się zdarzyć, że sprzedający będą mogli stawić się w komplecie na przykład. wyłącznie w sobotę po południu, a nie każda niedrogi notariusz bydgoszcz kancelaria zechce podjąć się sporządzenia aktu w takim terminie. Niestandardowe terminy najcześciej przydają się wówczas gdy sprzedawane są domów i mieszkań będące współwłasnością wielu ludzi – np. kilkudziesięciu. W wielu przypadkach są to jedne z bardziej opłacalnych transakcji jakie będziesz spinał.

Czy można negocjować cenę aktu notarialnego z notariuszem? Tak, jak najbardziej możesz negocjować stawkę wynagrodzenia notariusza – tzw. taksę notarialną. Niestety są ewidentne opłaty stałe – takie jak podatek od czynności cywilnoprawnych czy opłaty za wpis do księgi wieczystej, na które nie masz żadnego wpływu, a które w większości umów sprzedaży będą konieczne do poniesienia.

Jak umówić się na zawarcie aktu notarialnego? Zwyczajowo przyjęło się, że to strona kupująca posiada prawo wyboru kancelarii notarialnej, w której odbędzie się transakcja. Jeżeli zatem masz zamysł kupić nieruchomość to nie wahaj się wskazać własnej kancelarii do dokonania czynności.

Jadąc do znanej Wszyscy kancelarii będziesz mógł skupić się na istotnych aspektach umowy, a nie zastanawiać się jak znaleźć samą kancelarię czy także gdzie zaparkować auto.

Co dostarczyć notariuszowi przed aktem notarialnym? Przedtem postaraj się dostarczyć notariuszowi komplet potrzebnych mu treści w czytelny metodę. Podaj prywatne informacje , a dodatkowo informacje drugiej strony umowy, informacje nieruchomości – takie jak numer księgi wieczystej, numer działki, adres, itp. – dostarcz potrzebne dokumenty – takie jak zaświadczenie o przeznaczeniu, zaświadczenie o rewitalizacji, czy inne wymagane w danej transakcji jeśli taki obowiązek będzie spoczywał na Tobie.

Opisz też wszystkie istotne warunki umowy, którą chcesz zawrzeć – takie jak: – cena nieruchomości – warunki płatności – sposób i termin przekazania nieruchomości

Upewnij się przed aktem notarialnym, że druga strona umowy także dostarczyła komplet potrzebnych dokumentów.

Jak przygotować się do aktu notarialnego? Przygotuj sobie kartkę z numerem konta – zarówno w przypadku gdy sprzedajesz nieruchomość, ale także kiedy zawierasz umowę innego typu – np. warunkową – w wyniku której możesz spodziewać się przelewu zwrotnego.

Kto ponosi koszty aktu notarialnego? Zwyczajowo przyjęło się, że koszty aktu notarialnego ponosi kupujący. Więc jeżeli już to Ty będziesz płatnikiem — nie zapomnij o zabraniu ze sobą stosownej ilości gotówki. Niewątpliwie znacznie wygodniej będzie, o ile będziesz mógł zapłacić za akt notarialny przelewem – na co także warto zwrócić uwagę dokonując wyboru stałej kancelarii do współpracy.

Jak zawrzeć akt notarialny? Jeżeli już już jesteś wzrokowcem – tak jak ja – to poproś notariusza o przygotowanie wydrukowanego aktu notarialnego dla siebie – tak, abyś mógł na bieżąco sprawdzać poprawność wszystkich zapisów. Zauważyłem że, gdy nie widzę samego aktu, a wyłącznie go słucham to po pewnym czasie wyłączam się i nie jestem w stanie odpowiednio z uwagą kontrolować informacji odczytywanych słów.

Muszę je zwyczajnie widzieć.

Jeżeli masz analogicznie, to poproś o swój egzemplarz i na bieżąco czytaj prawie każde zdanie które odczytuje notariusz. W ten sposób znacznie zwiększasz szanse na to, że wyłapiesz na tym etapie ewentualny błąd.

Jakie dane warto wyjątkowo uważnie sprawdzić? Zwłaszcza z dużą dokładnością sprawdź indywidualne dane osobowe, informacje domów i mieszkań, cenę sprzedaży , w dodatku termin zapłaty. W trakcie czytania aktu notarialnego sprawdź także uważnie informacje konta bankowego, na które masz otrzymać zapłatę ceny nieruchomości.

No i wreszcie najistotniejsze: upewnij się, że umowa którą zawierasz jest tą którą chcesz zawrzeć. W razie sugestie, jeśli już nie są dla Ciebie jasne jakieś sformułowania czy także konstrukcja samej umowy, nie wahaj się prosić notariusza o wyjaśnienia. Ich udzielenie jest jego obowiązkiem. Musi on również upewnić się, że wiesz jaką umowę podpisujesz i że robisz to całkiem świadomie.

Jak bezpiecznie zapłacić za nieruchomość? Tutaj przypomina mi się historia transakcji pewnego znajomego:

W trakcie sprzedaży własnego lokalu mieszkalnego Marek spisał z kupującym akt notarialny w którym napisano, że cena za nieruchomość została zapłacona. Potem wyszli wspólnie z kancelarii i udali się do banku by kupujący mógł utworzyć przelew, niemniej jednak okazało się, że dbając o na wczesną godzinę bank jest jeszcze zamknięty i będzie otwarty dopiero za godzinę. Kupujący zaproponował zatem, że spotkają się za godzinę i wtedy wykona przelew. W tej chwili Marek poczuł się mocno niepewnie gdy wyobraził sobie siebie za godzinę jak samotnie stoi przed bankiem w oczekiwaniu na kupującego. Zaproponował zatem aby się nie rozstawać i zaprosił kupującego na kawę gdzie wspólnie doczekali do otwarcia banku. Kontrahent wykonał przelew i transakcja zakończyła się pomyślnie.

Można jednak łatwo wyobrazić sobie, że ta sytuacja skończyłaby się dramatycznie. Nieuczciwy kupujący mógłby wykorzystać fakt, że ma dokument potwierdzający dokonanie zapłaty za nieruchomość i mógłby zwyczajnie… pójść w swoją stronę niezależnie od tego czy bank byłby zamknięty czy otwarty.

Dlatego warto umieszczać w akcie notarialnym zapisy zgodne z faktami. O ile umawiasz się, że kupujący zapłaci Ci najpóźniej w ciągu 3 dni przelewem – to właśnie w ten sposób to zapiszcie. Dosłownie jeżeli macie plan udać się wspólnie do banku tuż po samym akcie notarialnym.

Sprzedajesz nieruchomość, a zapłatę masz uzyskać dopiero za jakiś czas? Zobacz jak możesz się zabezpieczyć – jeden ze sposobów opisuje Piotr we wpisie: Zadbaj o swoje bezpieczeństwo przy sprzedaży nieruchomości

Pamiętaj o tym, że niektórzy ludzie podpisują akt notarialny jeden raz w życiu więc wybierz kancelarię w któr

Dodaj komentarz