Jak samemu wyrabiać lody tradycyjne?

Tradycyjne lody gałkowe stanowią ulubiony deser wielu osób w upalne, letnie dni – niezaprzeczalnie każdy ma ochotę skorzystać z ich orzeźwiającego i schładzającego smaku, jednak nie każdy wie, jak przebiega proces produkcji tych smacznych i podawanych  w niejednokrotnie niebanalnych kompozycjach gałek lodowych. Warto wobec tego przybliżyć nieco tematykę produkcji lodów tradycyjnych, które cieszą się niemałą popularnością pośród najbardziej wymagających smakoszy.

Pasteryzatory do lodów – kluczowy element podczas produkcji

Głównym celem pasteryzacji lodów jest zniwelowanie obecności ewentualnych bakterii oraz dokładne wymieszanie poszczególnych składników, z których tworzone są lody – mieszanka posiada często wiele komponentów, które muszą zostać przetworzone na jednolitą i gładką masę o aksamitnej konsystencji. Znacząco wpływa to na ostateczny rezultat wizualny , a oprócz tego osiągnięty smak lodów. Wobec tego, jak również ze wspomnianych względów higienicznych, konieczne jest poddanie mieszanki lodowej procesowi pasteryzacji.

W tym celu stosowane są innowacyjne urządzenia, usprawniające i znacznie przyspieszające tą czynność – pasteryzatory do lodów umożliwiają osiągnięcie optymalnej temperatury mieszanki, bez ryzyka jej przypalenia. Lody powinny być ogrzewane do temperatury powyżej 65, jednak nie wyższej niż 100 stopni Celsjusza. Wymagana jest zatem dokładność, która okazuje się nieomalże niemożliwa bez zastosowania profesjonalnych urządzeń. Z tego względu ogrzewanie mieszanki odbywa się w zamkniętej maszynie, która umożliwia na wyselekcjonowanie adekwatnej temperatury – warto bowiem zaznaczyć, że pasteryzacja może być wdrażana jako wysokotemperaturowa lub niskotemperaturowa. W przyszłościowych pasteryzatorach wybór temperatury zostaje zautomatyzowany.

Kolejny krok – frezowanie lodów

Równie ważnym i nieodzownym elementem podczas produkcji profesjonalnych lodów rzemieślniczych są frezery do lodów. Po pasteryzacji mieszanki, następuje bowiem jej frezowanie. Polega ono na bezustannym mieszaniu i jednoczesnym schładzaniu roztworu, z którego mają powstać lody. Stopniowe ochładzanie odbywa się w trakcie mieszania, dzięki czemu konsystencja lodów pozostaje gładka i pozbawiona jest niepożądanych grudek. Wskutek tego lody zyskują wysoką jakość wizualną i cechują się najlepszymi walorami smakowymi.

Okazuje się więc, że kreowanie lodów rzemieślniczych wymaga od producenta wyposażenia w odpowiednie urządzenia, które podniosą wydajność pracy, zapewnią bezpieczeństwo i higienę produkowanych lodów , a oprócz tego staną się fundamentem gwarancji ich ostatecznej jakości oraz smaku. Oczywiście prawie każdy producent lodów powinien zaopatrzyć się w urządzenia renomowanych marek, by serwować swoim kontrahentom najwyższą jakość lodów.

Dodaj komentarz