Co prawie każdy lodożerca powinien wiedzieć o swoim pożywieniu?

Lato bez lodów to jak pizza bez sera… Nie do pomyślenia! Lody nie tylko szalenie chłodzą w upalne dni, ale także rozpieszczają nasze podniebienia wspaniałymi smakami i szczególną konsystencją. Włoskie, kręcone, wodne, na patyku… Rodzajów lodów jest prawie tyle, jak dużo faktów i mitów na ich zagadnienie. Zapoznaj się z najciekawszymi z nich!

Skąd pochodzą lody?

Z Włoch? Zonk! Choć lody włoskie są najpopularnieszym rodzajem lodów, to wynalezienie recuptury na nie, trzeba przypisać nikomu innemu jak Chińczykom! Główny składnik pierwotnej wersji chińskich lodów to… śnieg.

Włoskie lody…

Choćby Włosi lodów nie wynaleźli, wynaleźli coś równie genialnego…. maszynę do lodów, dzięki której możemy cieszyć się smakiem puszystych lodów z automatu.

Gdzie je się najwięcej lodów?

Ze 100% pewnością na jednej z tropikalnych wysp, na której temperatury sięgają 40 stopni Celsjusza, a słońce świeci poprzez minimum 12 godzin na dobę. … Nic bardziej mylnego! Mistrzami świata w jedzeniu lodów są… Finowie! Przeciętny mieszkaniec Finlandii spożywa 14 litrów lodów rocznie!

Polak = Lodożerca?

Nie do końca. Na tle Finów, Mieszkańcy Polski wypadają dość blado. Przeciętny Polak spożywa w ciągu roku ok. 4 l lodów na głowę, co jest równoznaczne z 58 gałkami lodów.

Polacy stawiają na klasykę!

W większości wypadków wybierane smaki lodów w Polsce to: waniliowy, czekoladowy, śmietankowy i truskawkowy.

Najdziwniejsze smaki lodów

Ci tym, dla których czekolada, wanilia i spółka to za niewiele, polecamy bardziej egzotyczne smaki. Co powiecie na lody truskawkowe z dodatkiem octu balsamicznego? A może skusicie się na gruszkę z parmezanem? Zbyt niewiele ekstrawagancji? W takim razie zapraszamy na lody truflowe, marchewkowe, buraczkowe, ziemniaczane, a wręcz… łososiowe i oscypkowe!

Języki w ruch!

Choć technik jedzenia lodów jest kilka, to bezkonkurencyjną sposobnością jedzenia lodów jest lizanie. Na drugim miejscu uplasowało się jedzenie łyżeczką, a na trzecim gryzienie. Apropos gryzienia…

Nie jedz lodów, bo się przeziębisz…

…mawiały nasze posiadamy i babcie. Czy można faktycznie rozchorować się od lodów? Okazuje się, że grozi to wyłącznie osobom, które lodów nie liżą, ale je gryzą. Zbyt szybkie połykanie dużych kawałków lodów powoduje oziębienie tylnej ściany gardła i migdałków, czego konsekwencją jest zaburzenie naturalnej bariery ochronnej oraz dodatkowo szybszy rozwój bakterii w jamie ustnej. Nie jest to jednakże wina lodów samych w sobie, niemniej jednak niskiej temperatury , a oprócz tego, nie ukrywajmy – łakomstwa:)

Lody jako lekarstwo

Jeśli pofolgowaliśmy sobie z lodami i złapaliśmy przeziębienie, to najlepiej zwalczyć je… lodami! Lody przynoszą prawdziwą ulgę w walce z bólem gardła!  Ich działanie można porównać z zimnym okładem, który jest pomocny w walce na przykład. z urazem kostki… Działanie lodów utrzymuje się niestety dość krótko. Ale hej.. smaczniejsze lekarstwo nie istnieje!

Lody – bomba nie tylko smakowa

Inni ludzie kochamy lody, natomiast warto spożywać je z umiarem. 100 g lodów czekoladowych zawiera 152 kcal. Lody waniliowe to 161 kcal, pistacjowe 273 kcal, a truskawowe 138 kcal. Lżejszą alterantywą są sorbety owocowe – truskawkowy ma na przykład tylko 80 kcal. Lody wodne możemy spożywać z czystym sumieniem, dosłownie w ilościach preferowanych przez Finów!

 

Dodaj komentarz